Szybki i stabilny internet w każdym domu

Świat stale się rozwija i każdego dnia odkrywany nowe rozwiązania. Wiele z nich rewolucjonizuje naszą codzienność. Jednym z nich był internet, który stał się nieodłącznym elementem naszego życia.  Dlatego kluczowym jest, aby każdy z mieszkańców miał dostęp do niezawodnego, stabilnego i szybkiego łącza internetowego.

Internet jest wykorzystywany w bardzo wielu przestrzeniach, nie tylko przeglądania wiadomości. Dla wielu jest podstawowym narzędziem w codziennej pracy, aktywnie wykorzystywane w rozrywce, ale i w bezpieczeństwie naszych domostw. Nie rzadko internet jest medium, które może być wykorzystywane do wzywania pomocy w nagłych wypadkach, monitorowania stanu zdrowia np. seniorów, załatwienia różnych spraw urzędowych. Czas pandemii pokazał jak szybko jako ludzie możemy zmienić tryb funkcjonowania. Wielu z nas miało nieraz sytuację kiedy chciało przeprowadzić spotkanie przez internet, a obraz lub dźwięk się zawieszał. 

Obecnie wielu z nas mieszkańców korzysta z internetu dostarczonego przez operatorów, którzy jako nośnik danych wykorzystując fale radiowe i są to zarówno operatorzy telefonii komórkowych jak i lokalni dostawcy internetu bezprzewodowego. Takie łącza są bardzo niestabilne i narażone na czynniki zewnętrzne. Najczęściej ten problem dostrzegamy przy złej pogodzie lub wieczorami, kiedy nadajniki (BTS) są bardzo obciążone. Nie bez znaczenia jest również problem zdrowotny. Jedni ten argument ignorują inni go wyolbrzymiają. Bez względu na to jakie ma się tutaj zdanie, błędem byłoby całkowite ignorowanie wpływu jakie mają na nasze zdrowie. Coraz częściej mówi się o tzw. szumie radiowym, który jest związany z tym, że stale rośnie ilość urządzeń korzystających z fal radiowych. Jaki to ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie będziemy wiedzieli pewnie za wiele lat, kiedy będzie można to rzeczywiście zbadać.

Gmina jako samorząd powinna zajmować się stymulowaniem rozwoju w tym obszarze. Jednocześnie powinna wspierać przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, aby inwestycje w sieci światłowodowe były realizowane sprawnie i bez zbędnych opóźnień.

W związku z powyższym kluczowym jest, aby każdy z mieszkańców miał dostęp do niezawodnego, stabilnego i szybkiego łącza internetowego. Łącza światłowodowego, które tworzy sieć strukturalną instalowaną tak samo jak kanalizacja czy energia elektryczna. Oczywiście gmina nie zajmuje się wykonywaniem takich instalacji światłowodowych. Gmina jako samorząd powinna zajmować się stymulowaniem rozwoju w tym obszarze. Jednocześnie powinna wspierać przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, aby inwestycje w sieci światłowodowe były realizowane sprawnie i bez zbędnych opóźnień.

Najczęstszą odpowiedzią operatora wnioskując o przyłącze jest to, że nie jest planowana taka inwestycja dla danego terenu lub inwestycja jest w trakcie procesu dokumentacji. Długi proces uzgodnień związany z takimi inwestycjami trzeba maksymalnie skrócić, aby szybki internet mógł jak najszybciej zagościć w naszych domach.

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło platformę na której można zgłaszać zapotrzebowanie na internet w swoim domu. Przekazane tam dane są dostępne dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych i m.in. na tej podstawie planowane są inwestycje w sieci światłowodowe. Zatem jednym z kroków, który każdy mieszkaniec może wykonać jest zgłosić się poprzez adres: https://internet.gov.pl

Rowerzyści doczekają się w końcu upragnionej infrastruktury tras rowerowych